Rękodzieło czyli małe arcydzieło

W niedzielny poranek 25 listopada br. w Warsztatach Szkoleniowo- Produkcyjnych  Ośrodka Szkolenia i Wychowania Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy przy ul. Kościuszki 39 w  Zwoleniu rozpoczęły się zajęcia warsztatowe z filcowania oraz technik zdobniczych  pt. „Rękodzieło czyli małe arcydzieło”.

Zajęcia przeprowadziła Pani Ewa Bielecka a 15 osobowa grupa uczestników miała możliwość odkrycia nowych pasji i własnoręcznego wykonania niepowtarzalnych dekoracji dla siebie lub prezentów dla swoich bliskich. Celem zadania jest uzyskanie umiejętności manualnych w zakresie rękodzielnictwa, a co za tym idzie pobudzenie zaangażowania społeczności lokalnej w szeroko pojęty rozwój obszaru LSR.

 

Filcowanie to technika, dzięki której uzyskać można niezwykłą, oryginalną biżuterię i przedmioty dekoracyjne. Filc artystyczny uzyskuje się poprzez obróbkę wełny czesanki. Istnieją dwa sposoby filcowania – na mokro i na sucho. Pierwsza technika polega na traktowaniu wełny czesanki wodą i mydłem. Tą metodą uzyskujemy torebki, etui na telefony, broszki. Drugi rodzaj techniki – na sucho – zachodzi przy użyciu specjalnej igły, która posiada maleńkie zadziorki. Tworzymy w ten sposób niezwykle piękne i oryginalne korale oraz aplikacje na ubraniach. Filcowanie jest techniką, która pozwala uwolnić fantazję. Nie wymaga znajomości skomplikowanych ściegów. To świetny sposób aby tworzyć własną wyszukaną biżuterię artystyczną. Technika ta pozwala uspokoić się i wyciszyć po męczącym dniu. Przedmioty wytworzone z filcu, to małe dzieła sztuki – nigdy nie powstaną identyczne korale lub broszka. Są nie tylko pięknym ale i ekologicznym dodatkiem do garderoby.

Technika decoupage umożliwia ozdobienie różnorakich przedmiotów użytku codziennego – od luster, butelek, ramek, skrzynek, doniczek, wieszaków ubraniowych, podkładek pod kubki po kolczyki czy bransoletki. Polega ona na wydzieraniu lub wycinaniu elementów papierowych (takich jak serwetki czy wydruki obrazków), naklejaniu ich na odpowiednio przygotowaną powierzchnię, a następnie utrwaleniu i ujednoliceniu motywu przy pomocy kolejnych warstw lakieru. Rzeczy, które na pozór wydają się kwintesencją szarej codzienności nabierają wówczas indywidualnego charakteru i stylu.

Czekamy na sugestie odnośnie propozycji przyszłych szkoleń dla lokalnych liderów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.