W piątek 24 października w Grabowie nad Wisłą odbyła się konferencja podsumowująca projekt współpracy pn. „Południowe Mazowsze – Marką Turystyczną” realizowany przez Lokalną Grupą Działania Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” w Zwoleniu w partnerstwiez Lokalną Grupą Działania Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”. Projekt ten zakłada realizację działań promujących obszar partnerów i turystykę na terenie gmin tworzących partnerskie LGD z terenu Południowego Mazowsza.
Uczestników Konferencji powitali:Prezes Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” - Zbigniew Buczma oraz Pan Marian Kuś Wójt Gminy Przyłęk na terenie której odbywała się Konferencja.
Następnie Prezes Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” Cezary Adam Nowek i koordynator lokalny projektu Ryszard Maraszkiewicz ze Stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój” w Zwoleniu przedstawili realizację projektu „Południowe Mazowsze – Marką Turystyczną” Omówili działania które realizowali wspólnie, jak i te które każde z LGD realizowało oddzielnie. Cele projektu zostały osiągnięte dzięki realizacji nowatorskich działań na terenie obszaru Partnerskich LGD.
Opracowana została mobilna aplikacja na smarftony – stanowiąca wirtualny przewodnik po terenie Partnerów. Aplikacja umożliwia poznanie najciekawszych atrakcji turystycznych, podróżowanie po terenie każdego LGD – nie tylko po wyznaczonych trasach turystycznych czy rowerowych, ale również umożliwia zaplanowanie własnej trasy. Wyposażona została w szlaki turystyczne, piesze i rowerowe, treści turystyczne, katalog najciekawszych miejsc turystycznych. Dzięki niej będziemy zawsze informowani o aktualnych wydarzeniach, ciekawych miejscach i inicjatywach odbywających się w regionie. Jej użytkownicy będą mogli poszczególne miejsca, wydarzenia czy trasy dodawać do plannera i w ten sposób tworzyć swoją listę miejsc do odwiedzenia. Dzięki wbudowanemu systemowi GSP – aplikacja pokazywać będzie użytkownikom odległość i drogę do wybranych punktów turystycznych.Aplikacja turystyczna jest bezpłatna– a w celu jej rozpropagowania plakaty z foto-kodami, zostaną rozmieszczone w punktach informacji turystycznej, w atrakcjach turystycznych, szkołach, bibliotekach.
Lokalne Grupy Działania przygotowały publikację – przewodnik turystyczny, który oprowadzi nas po najciekawszych zakątkach obszaru partnerów projektu. Będzie on zawierał informacje o najciekawszych atrakcjach turystycznych, o historii i kulturze.
Opracowanie zawiera fotografie, oraz mapy przedstawiające wybrane trasy turystyczne. Uzupełnione będzie o informację o bazie adresowej.
LGD wspólnie uczestniczyły w Targów Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych „Regionalia” w Warszawie - uważanych za największą imprezę poświęconą produktom regionalnym w naszym kraju. Grupy na targach promowały produkty regionalne oraz turystykę z naszego regionu.
Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” opracowało i wydało szereg publikacji promującej turystykę, rekreacje i produkty tradycyjne; między innymi publikacja pn. „Smaki Radomki” , folder „Szlak Kulinarny Doliny Radomki” , liczne ulotki promujące Muzeum Gombrowicza,ulotki promujące Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze,a także naklejki logotypów na Paprykę Przytycką. Publikacje te ukazują bogate tradycje kulinarne, które stanowią istotą część naszej tożsamości kulturowej, a także promują turystykę kulinarną i sieć dziedzictwa kulinarnego na naszym obszarze.
Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” zbudowało na obszarze swojego działania5 kompleksów Fitness Parków na powietrzu w Gminach: Zwoleń, Iłża, Kazanów, Gózd, Policzna. Siłownie te przeznaczone będą dla różnych grup wiekowych: dla osób starszych, dzieci, młodzieży jak również dla osób niepełnosprawnych, dla stałych bywalców siłowni tradycyjnych. Miejsca te pełnić będą wówczas rolę wyposażonego centrum rekreacyjno – integracyjnego dla mieszkańców. Charakterystykę fitness parków ich role i znaczenie we współczesnym społeczeństwie przedstawił – Pan Piotr Wajs - Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta i Gminy w Zwoleniu.
Projekt współpracy pn.„Południowe Mazowsze – Marką Turystyczną” pozwolił nawiązać kontakty z innymi Lokalnymi Grupami Działania, które w przyszłości zaowocują wspólnymi inicjatywami na rzecz rozwoju Południowego Mazowsza, pozwolił dobrze zaprezentować Południowe Mazowsze na licznych imprezach regionalnych, krajowych, międzynarodowych, dał możliwość dotarcia z promocją Południowego Mazowsza do szerokiej grupy odbiorców – turystów, przedsiębiorców, rolników.