VIII edycja konkursu o LAUR MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

Już po raz ósmy wybieramy najlepszy produkt żywnościowy na Mazowszu.  Najsmaczniejsze  i najzdrowsze wyroby piekarnicze, cukiernicze, wędliny, sery, przetwory owocowe i warzywne, a także miody oraz napoje, mogły stanąć do konkursu o Laur Marszałka.

Dotychczasowe sześć edycji wyłoniło 92 nagrodzonych produktów oraz 13 produktów wyróżnionych .  Do udziału w konkursie we wszystkich poprzednich edycjach zgłoszono około 600 produktów.

Organizatorem Konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego dla mazowieckich producentów żywności za najlepszy produkt roku 2014 jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie producentów wyróżniających się wysoką jakością produkcji, kultywowaniem i popularyzowaniem mazowieckiej tradycji kulinarnej, a także oryginalnością w podejściu do tematu żywności i przetwórstwa.

Konkurs zaplanowany został z myślą o jak najszerszym gronie producentów żywności z terenu województwa mazowieckiego. Zaproszenie skierowane jest nie tylko do firm komercyjnych, ale także do podmiotów i organizacji zajmujących się wytwarzaniem żywności na mniejszą skalę, takich jak: koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne, osoby fizyczne. Zgłoszony produkt powinien być powtarzalny, by można go było promować przy różnych okazjach.

Zgodnie z Regulaminem: wytwórcy konkurują w dwóch grupach:

A – producenci indywidualni:prowadzący działalność w zakresie produkcji żywności przeznaczonej wyłącznie na potrzeby własne ( osoby fizyczne, koła gospodyń wiejskich, szkoły, stowarzyszenia, gospodarstwa agroturystyczne, gospodarstwa ekologiczne, itp.

 

B – producenci rynkowi: prowadzący zarejestrowaną działalność gospodarczą
w zakresie produkcji żywności z przeznaczeniem jej do sprzedaży rynkowej.    

 W każdej z grup wytwórcy konkurują w jednej z 7 kategorii:

1)  wyroby piekarnicze;

2)  wyroby cukiernicze;

3)  przetwory mięsne, produkty pochodzenia zwierzęcego;

4)  przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego;

5)  produkty mleczarskie;

6)  miody;

7)  napoje.

Zgłoszenia, przyjmowane są do 28 lutego 2015 r. (decyduje data stempla pocztowego)na adres Departamentu: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, ul. Skoczylasa 4, 03-469 Warszawa.

Z doświadczeń minionych edycji konkursu wynika, że najwięcej zgłoszeń wpływa w ostatnich dniach lutego, tuż przed zakończeniem przyjmowania zgłoszeń.

 

Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi na przełomie marca/kwietnia 2015 r.

Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi podczas posiedzenia Kapituły Konkursu, w której skład wchodzą pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (4 osoby) oraz instytucji zewnętrznych (3 osoby) takich jak Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Mazowiecka Izba Rolnicza.

Członkowie Kapituły będą oceniać produkty na Karcie Oceny Produktów. Przed oceną uczestnicy Konkursu zostaną poproszeni (drogą mailową, pocztową lub telefonicznie)  o dostarczenie reprezentatywnych próbek produktu do Sekretariatu Konkursu tj. Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W każdej z 14 kategorii nagrodzony zostanie jeden produkt.

W szczególnych przypadkach Kapituła Konkursu może przyznać Wyróżnienia.

Laureaci Konkursuw poszczególnych kategoriach otrzymają dyplom, w postaci grawertonu, zawierający: nazwę producenta, nazwę produktu oraz nazwę zdobytego tytułu; a także nagrodę rzeczową.

Laureaci Konkursu VIII edycji otrzymują prawo używania logo „Konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego dla mazowieckich producentów żywności za najlepszy produkt roku 2014”.

Nagrody we wszystkich kategoriach Konkursu wręczone zostaną laureatom Konkursu podczas uroczystości, która odbędzie się w II kwartale 2015 r.

Korzyści dla laureatów:

Nagrodzone produkty, ich producenci i firmy mogą liczyć napromocję podczas wszelkiego rodzaju wydarzeń które organizuje lub współorganizuje Samorząd Województwa Mazowieckiego. Mam tu na myśli targi i wystawy krajowe i zagraniczne, imprezy plenerowe odbywające się na terenie województwa mazowieckiego lub poza nim, konferencje  i szkolenia z tematyki związanej z żywnością.

Na temat laureatów i nagradzanych produktów szeroko rozpisuje się prasa lokalna, także wydawnictwa Samorządu Województwa Mazowieckiego udostępniają swe strony.

Często zachęcamy laureatów do przyłączenia się do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze, udział w której jest kolejną szansą na promowanie produktu i wytwórcy.

Niektóre z nich, po przejściu koniecznej procedury, trafiają na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Korzyści dla konsumentów:

Dla konsumentów korzyścią jest wskazówka, które produkty są godne zainteresowania oraz gdzie można ich poszukiwać. Sięgając po produkty nagrodzone w konkursie możemy mieć pewność, że jest to dobry wybór.

Regulamin konkursu

Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy - wersja edytowalna