Rozpoczęliśmy prace nad opracowaniem ścieżek questingowych na terenie działania naszej Grupy. Aktualnie pracujemy nad trasami w Zwoleniu i Czarnolesie. Oczywiście zagadki będą dotyczyć życia i twórczości poety związanego z naszym regionem - Mistrza Jana. W dniach 2-3 wrzesnia br. grupa osób wzięła udział w warsztatach questingu.
Warsztaty poprowadziła Panie Edyta Lenart-Wojna, która zapoznała nas z metodologią tworzenia Questu - od pomysłu, tematu przewodniego do końcowego złożenia ulotki questowej, zabezpieczeniem skarbu i opieką nad nim. Efekty naszej pracy niebawem będą dostepne dla każdego, kto lubi wyzwania i przygody. Ta forma zwiedzania na naszym terenie zupełnie nie funkcjonuje, choć w innych stronach Polski przyjęła się i cieszy się dużą popularnością zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Questing to metoda odkrywania dziedzictwa miejsca polegająca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Kolejne miejsca na trasie odnajduje się poprzez znalezienie odpowiedzi na zagadkę i wyszukanie w terenie odpowiadającego jej miejsca. Na końcu szlaku czeka nagroda dla wytrwałych. To intrygująca przygoda i najtańsza promocja każdej miejscowości (nawet tej pozornie mało interesującej), która kryje ciekawe historie miejsc i ludzi.
Mamy nadzieję, że to będzie początek do powstania na naszym obszarze pierwszych questów, które będą ciekawą ofertą turystyczną dla gości odwiedzających nasz region, stanowiącą doskonałe uzupełnienie oznakowanych szlaków i tras turystycznych.
Ścieżki questowe powstaja w ramach projektu współpracy pod nazwą „Multimedialne Centrum Edukacji Lokalnej –Multi CEL” współfinansowanego ze środków UE w ramach poddziałania 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania w ramach inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na terenie Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój”.