W niedzielne popołudnie 26 marca br. zwoleński Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego zamienił się w salę koncertową, a przybyli goście mogli podziwiać wspaniałe pieśni pasyjne wykonane przez Adama Struga, któremu na lirze korbowej towarzyszył Hipolit Woźniak. Ten niecodzienny gość przybył na zaproszenie Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” w Zwoleniu, a całe wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Koncert był wydarzeniem niemożliwym do przeoczenia, dźwięczącym w uszach i duszy. Słuchając pieśni w interpretacji śpiewaka Adama Struga, mogliśmy poznać bogactwo polskiej kultury i tradycji muzycznej. Dziękujemy za wspaniały, pełen refleksji i wrażliwości koncert. Na koncert złożyły się pieśni pasyjne powstałe od średniowiecza po wiek XIX w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w wioskach drobnoszlacheckich i kurpiowskich w Łomżyńskiem. Ich bazą jest słynny „Śpiewnik pelpliński”, zbiór wydany po raz pierwszy w 1871 r., który zawiera tysiąc sto dwie skodyfikowane polskie pieśni nabożne do użytku domowego i kościelnego.
Na zakończenie wydarzenia Prezes Stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój” Pani Iwona Sałek, gorąco podziękowała artyście za przybycie i uświetnienie koncertu swoją obecnością. Specjalne wyrazy wdzięczności i uznania skierowała także do Dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu Katarzyny Madejskiej za pomoc w organizacji wydarzenia oraz księdza proboszcza parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego Piotra Walkiewicza, dzięki uprzejmości którego wydarzenie mogło mieć miejsce w zabytkowej świątyni.