W sobotę 11 lutego br. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu już po raz piąty odbył się Festiwal Produktów Regionalnych zorganizowany przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój". Tegoroczny Festiwal był widowiskiem charakteryzującym polskie tradycje i obyczaje związane z okresem Zapustów.
Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Prezes Zarządu Stowarzyszenia Pan Zbigniew Buczma wraz z Dyrektorem Zespołu Szkół Rolniczo – Technicznych w Zwoleniu, Panem Arosławem Jakóbikiem. Dalszą część imprezy poprowadziły pracownice biura Stowarzyszenia.
Tegoroczny Festiwal Produktów Regionalnych swą obecnością uświetnili między innymi przedstawiciele samorządów gminnych, władze Miasta i Gminy Zwoleń oraz Powiatu Zwoleńskiego, reprezentanci Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Zarządu Województwa Mazowieckiego, Parlamentarzyści. A przede wszystkim zespoły oraz Koła Gospodyń Wiejskich reprezentujące gminy objęte Lokalną Strategią Rozwoju tj.
Zespół „PO CO CI TO – WIELICZANKI”, gmina Ciepielów;
KGW Gozdowianki, gmina Gózd;
KGW Kajetanów, gmina Iłża;
Zespół Bartodziejaki, gmina Jastrzębia;
Zespół Kazanowianki znad Iłżanki, gmina Kazanów;
Zespół PÓŁBORZANKI, gmina Pionki;
Zespół Sobótka, gmina Policzna;
KGW Rudki, gmina Przyłęk;
KGW Bartodzieje, gmina Tczów;
Zespół Strykowiacy oraz KGW Sycyna, gmina Zwoleń.
Jak co roku reprezentanci gmin mieli za zadanie przygotowanie stoiska z potrawami, tym razem nawiązującymi do okresu Zapustów. Kramy uginały się od pysznych i pięknie podanych dań, nie zabrakło również smakołyków w postaci pączków, racuchów czy róż karnawałowych. Przybyłe zespoły brały udział w dwóch konkursach: „Stoisko miłe dla oczu” oraz „Kusaki z LGD”. Werdyktem jury laureatami Festiwalu w pierwszym konkursie zostali: zespół Bartodziejaki, zespół Gozdowianki oraz KGW Rudki. Natomiast najbarwniejsze przebrania kusakowe należały do KGW Kajetanów, zespołu Strykowiacy oraz zespołu Sobótka. Dla zwycięzców Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” ufundowało cenne nagrody rzeczowe.
Według tradycji zapusty na wsi były okresem ożywionych kontaktów towarzyskich. Zwyczaj ten podczas imprezy żywo kultywowały zarówno zespoły folklorystyczne jak i publiczność. Karnawał był jedynym w roku czasem „tańców, hulanek, swawoli”, które kończyły się sutym poczęstunkiem. By tradycji stało się zadość również podczas naszego Festiwalu nie mogło zabraknąć tych elementów. Koła gospodyń wiejskich w celu uprzyjemnienia konsumpcji bawiły publiczność występami artystycznymi. Zgodnie z naszą bogatą tradycją tańce, śpiewy i wspólna zabawa trwały do późnych godzin nocnych. Mamy nadzieję, że dzięki lekcji tradycji staropolskiej wszystkie wierzenia, obrzędy i zabawy zapustne będą kultywowane przez przyszłe pokolenia.
Zapraszamy do galerii zdjęć.