flaga ue

 

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizację Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach poddziałania 19.4  „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” -  działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.


 

losowe-maki.jpg
Zaproszenie na warsztaty serowarskie
    Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckie...

Czytaj więcej

Umowa ramowa na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027 podpisana!


W ubiegły piątek w Muzeum Mazowieckim w Płocku, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Pani Iwo...

Czytaj więcej

Nasza LSR zdobywa wysokie miejsce w konkursie!!!

Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że przygotowana przez nas Lokalna Strategia Rozwoju na lata...

Czytaj więcej

Zaproszenie na warsztaty serowarskie
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
Umowa ramowa na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju na...
Nasza LSR zdobywa wysokie miejsce w konkursie!!!

Aktywne Rudki po raz trzeci finalizują projekt FIO Mazowsze Lokalnie

DSCN0831W lipcu br. Grupa Nieformalna Aktywne Rudki na czele z Panią Bożeną Mistygacz we współpracy z LGD Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” złożyła kolejny już projekt w ramach: „Mazowsze Lokalnie uruchamia energię społeczną” realizowanego przez Stowarzyszenie Europa i My, Stowarzyszenie BORIS oraz Stowarzyszenie SOKiAL w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”. Przyznaną dotację- 5 tys. zł. zaplanowano zainwestować w infrastrukturę w centrum miejscowości Rudki.
Na rozpoczęcie projektu w dniu 22 września 2018 r. Grupa Aktywne Rudki na placu RELAKS w centrum miejscowości zorganizowała piknik dla mieszkańców, celem omówienia przebiegu kolejnych etapów projektu. Ustalone zostały terminy oraz przebieg prac na placu. Przy okazji nie zabrakło śpiewów oraz wspólnej zabawy przy ognisku.


Założenia projektu były sukcesywnie realizowane na przełomie września i października 2018 r. Tym razem udało się wykonać:

- ogrodzenie wiejskie o długości ponad 100 metrów wykonane z desek oflisowych i dębowych słupków zakończonych daszkami,
- zadaszenie nad rzeźbami żółwi wykonane z tradycyjnych materiałów,
- dwie rzeźby drewniane o wysokości 2 metrów- kobieta w stroju ludowym oraz mężczyzna grający na skrzypcach.

Koronnym punktem projektu, a także jego zwieńczeniem był wieczorek poetycki Pana Tadeusza Purtaka połączony z zabawą andrzejkową przy akompaniamencie zespołu Pana Zdzisława Kwapińskiego, który odbył się 24 listopada w Domu Kultury w Rudkach.
Zapytana o przebieg ostatniego etapu projektu, jego liderka, Pani Bożena Mistygacz mówi:

„ W dniu 24 listopada 2018 r. o godz. 16.00 w Domu Kultury w Rudkach Panie z KGW Rudki pod przewodnictwem Pani Danuty Dudek przygotowały program artystyczny. Występ Pań był wstępem do organizowanego wieczorku literackiego w ramach projektu Fio ML. Pieśnią przewodnią wieczoru była nasza pieśń ludowa ,,Przez te nasu wieś…” Śpiewaliśmy ją razem z mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi. Pani Danuta- emerytowana nauczycielka wygłosiła słowo wstępne, w którym przypomniała o tych pokoleniach Polaków, którzy dla odzyskania niepodległości i umocnienia najcenniejszej wartości jaką jest wolność, poświęcali życie, zdrowie, kariery, bezpieczeństwo swoje i swoich rodzin, zaszczyty oraz dobra wszelakie, w dodatku nie oczekując żadnej nagrody. W dalszej części przemówienia zwróciła uwagę słuchaczy, że na to jaka jest Polska dziś, mieli istotny wpływ nie tylko nasi przodkowie, ale również wielcy pisarze polscy. W końcowej części swego przemówienia przypomniała, jak doszło do upadku Rzeczpospolitej i do wymazania jej z map Europy, przytaczając słowa Pawła Jasienicy - kłótnie, koterie, prywata, walki wewnętrzne oraz brak jedności. W ostatnich słowach zwróciła się do zgromadzonych, byśmy pielęgnowali pamięć o przeszłości Polski i byli z niej dumni oraz w zgodzie budowali teraźniejszość naszej ojczyzny i naszych małych ojczyzn w których żyjemy.
W dalszej części wieczoru członkinie KGW recytowały wiersze i śpiewały pieśni patriotyczne. Przygotowując program tej uroczystości chcieliśmy pokazać dumę z Polski i polskości. Chcieliśmy zamanifestować, że Polska to nie jest nienormalność, ale to jest kraj wspaniały z przebogatą historią, pełną wspaniałych chlubnych kart, choć i bolesnych klęsk w niej nie brakuje.W drugiej części wieczoru odbyło się spotkanie poetyckie zaplanowane na zakończenie projektu ,,Przez te nasu wieś..”. Bohaterem wieczoru był pisarz - Tadeusz Purtak. Wieczór poetycki poprowadził Pan Adolf Krzemiński - Prezes Stowarzyszenia Grupy Literackiej ,,Łuczywo” z Radomia. Przedstawienia sylwetki i twórczości Pana Tadeusza Purtaka dokonał Pan Marian Popis, natomiast Pani Bogusława Przybytniewska i Olga Lucedarska Kurek recytowały i śpiewały prozę literacką Pana Tadeusza. Również sam artysta opowiadał o swoich korzeniach, o umiłowaniu ziemi ojczystej, przyrody i przywiązaniu do rodziny, która w życiu jest największą ostoją. Po dwugodzinnej uczcie duchowej wszyscy zebrani zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Jak na andrzejki przystało - nie zabrakło również śpiewów i zabawy tanecznej. Zespół Pana Zdzisława Kwapińskiego bawił wszystkich do późnych godzin nocnych.Wielkie zaangażowanie Pań z KGW Rudki, jak również wszystkich mieszkańców przyczyniło się do realizacji kolejnego projektu w ramach FIO. Projekt ,,Przez te nasu wieś..” nawiązuje do naszej pieśni ludowej śpiewanej przez zespół śpiewaczy. Drożyna, która biegnie przez naszą wioskę jest piękna, kręta i wije się wzdłuż rzeki Plewki, a w środku wioski jest plac ,,RELAKS”, który zmieniamy i upiększamy z mieszkańcami. Tylko w tym ostatnim projekcie przepracowaliśmy społecznie ponad 400 godzin! Centrum Rudek, dzięki kolejnemu projektowi, stało się jeszcze bardziej przytulne i bezpieczne. Jest to nasza duma i wizytówka.”

Galeria zdjęć

Ostatnie artykuły

Szukaj

Kalendarz

Kwi 2025
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4


ul. Wojska Polskiego 78
26-700 Zwoleń
tel./fax 48 676 20 29
e-mail: stowarzyszeniedir@o2.pl

 

Biuro Stowarzyszenia czynne

od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.


Obsługa mieszkańców z terenu LGD

w godzinach pracy biura.
  

Mapa

Zrzut ekranu 2021 07 13 o 11.35.04