Prowadzenie działalności gospodarczej krok po kroku - szkolenie

Dnia 27 kwietnia 2014 r. w Podgórze, gm. Gózd odbyło się, zorganizowane przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” szkolenie pn. „Prowadzenie działalności gospodarczej krok po kroku”.

Przybyłych uczestników szkolenia oraz wykładowców przywitał, prezes zarządu stowarzyszenia, Zbigniew Buczma. W krótkim wystąpieniu poinformował wszystkich o bieżących działaniach podejmowanych przez stowarzyszenie oraz zamierzeniach na przyszłość.

Wykłady skierowane były do osób prowadzących, bądź zainteresowanych prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, z terenu funkcjonowania Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój”.

W ramach programu szkolenia uczestnicy zostali zapoznani przez Panią Iwonę Maraszkiewicz - Starszego Komisarza Skarbowego, jak krok po kroku założyć własną firmę – dokonać rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), dobierając jej optymalną formę prawną oraz rodzaj opodatkowania. Przedstawione zostały procedury dotyczące obowiązków podatkowych, zasad obliczania podatku, przykłady obliczania podatku jak również zasady: rejestracji do podatku VAT, wyboru zwolnienia w podatku VAT czy też zgłoszenia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Kolejny wykład dotyczył rozliczenia przedsiębiorcy z ZUS, w którym to Pani Monika Gozdur mówiła m. in. o zasadach ogólnych dotyczących ubezpieczeń społecznych, wysokości składek oraz okresach podlegania ubezpieczeniom społecznym; wysokości, podstawie wymiaru, zasadach opłacania i rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych; zasadach dokonywania zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych oraz wyrejestrowania z ubezpieczeń. Na zakończenie omówione zostały wybrane zagadnienia dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Konsultantem z ramienia Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego była Pani Renata Gajowiak. W prezentacji poruszone zostały m. in. zasady, tryb i warunki podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, zakres podmiotowy ubezpieczenia, kwoty graniczne należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, wysokościach składek osób prowadzących działalność gospodarczą oraz informacje dotyczące podleganiu ubezpieczeniu w KRUS, osób prowadzących działalności gospodarczą prowadzoną za granicą.

Działalność przedsiębiorców pod kontrolą SANEPIDU przybliżyła nam Pani Irena Procka przy asyście Pani Ewy Dobosz. Uczestnicy zostali zapoznani z zadaniami i zakresem działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej, wymaganiami dotyczącymi obiektów przeznaczonych na prowadzenie działalności w oparciu o "Prawo budowlane". Poruszony został również temat warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej, procedury rejestracji i zatwierdzania zakładów oraz ogólnych wymagań higienicznych pomieszczeń żywnościowych.

Na zakończenie niedzielnego spotkania odbyły się konsultacje społeczne nt. Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój” w nowej perspektywie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Galeria zdjęć