W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi możliwości ubiegania się o dofinansowanie w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, zachęcamy do zapoznania się z kilkoma radami dotyczącymi planowanych naborów wniosków.
Dla skutecznego opracowania wniosku projektowego oraz jego realizacji:
1. W pierwszej kolejności zapoznaj się z:
- rozporządzeniem wykonawczym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącym poddziałania 19.2 - zakładka PROW 2014-2020 - Obowiązujące akty prawne
- Lokalną Strategią Rozwoju na lata 2014-2020;
- Procedurami wyboru i oceny operacji;
- Kryteriami wyboru operacji;
- Ogłoszeniem o naborze wniosków.
2. Korzystaj ze szkoleń i spotkań organizowanych przez Lokalną Grupę Działania.
3. Korzystaj z usług doradczych w biurze LGD.
4. Sprawdź czy spełniasz warunki udzielanego wsparcia. Nie składaj wniosku, jeśli nie spełniasz warunków dostępu określonych w danym naborze wniosków.
5. Pisząc wniosek stosuj się szczegółowo do wytycznych obowiązujących w danym naborze wniosków!
6. Ściśle trzymaj się wyznaczonych terminów składania wniosków.
7. Bądź dokładny i bardzo uważny. Zwracaj uwagę na szczegóły. Należy sprawdzić czy składamy odpowiednią ilość kopii wniosku oraz czy dołączono wszystkie załączniki. Czy na każdej stronie są wymagane pieczątki i podpisy. Sprawdź czy wszystkie pola i rubryki są należycie wypełnione we wniosku. Wszystko, co napiszesz musi być zgodne z wytycznymi, które narzucone są przez odpowiednie instytucje. Napisanie wniosku nie jest dowolną twórczością. Projekty walczące o dotacje są oceniane według kryteriów punktowych, które ostatecznie decydują o miejscu projektu na liście rankingowej. Należy pamiętać, że premiowane są najbardziej kompleksowe i przemyślane projekty, które realnie wpisują się w założenia LSR.
W celu uniknięcia błędów formalnych we wniosku, każdy beneficjent powinien:
1. zapoznać się z instrukcją wypełniania wniosku,
2. wypełniać wniosek starannie i rzetelnie;
3. zapoznać się z informacjami na temat niezbędnych załączników oraz ustalić przed wypełnieniem wniosku czasu niezbędnego do pozyskania załączników w instytucji, a w szczególności załączników takich jak:
- dokumentacja inwestycji budowlanych (projektu budowlanego, decyzji, zezwoleń),
- biznesplan,
- dokumentacja potwierdzająca tytuł prawny do nieruchomości lub posiadanych kwalifikacji zawodowych,
4. zweryfikować przed złożeniem wniosku wszystkie dane identyfikacyjne pod kątem ich zgodności z dokumentami źródłowymi, poprawność wpisania danych dotyczących parametrów planowanych do zakupienia maszyny/urządzeń, poprawność wyliczenia kosztów kwalifikowanych;
5. mieć na uwadze, że składanie podrobionych, przerobionych, nierzetelnych lub stwierdzających nieprawdę dokumentów lub oświadczeń, wiąże się z utratą, bądź obowiązkiem zwrotu przyznanej pomocy.
Błędy zidentyfikowane w tym obszarze skutkują m. in. koniecznością wzywania wnioskodawców do uzupełnień, utrudniają ocenę racjonalności planowanych do poniesienia kosztów, wysokości pomocy, a tym samym wydłużają ocenę wniosków i mogą być powodem odmowy przyznania pomocy.
Więcej informacji można znaleźć w „Poradniku dla beneficjenta”