Sobotni wieczór upłynął pod znakiem cudownej muzyki, wspaniałych emocji i kulinarnej uczty.
Już po raz dziesiąty Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” zorganizowało Festiwal Produktów Regionalnych. Tym razem wydarzenie odbyło się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tczowie.
Tegoroczna impreza pod nazwą „Świąteczne obyczaje” była widowiskiem charakteryzującym polskie tradycje i obyczaje związane z okresem bożonarodzeniowo-noworocznym. Inicjatywa ta od lat promuje autentyczność i różnorodność, dając możliwość spotkania z żywym dziedzictwem kulinarnym Południowego Mazowsza. Uroczystego otwarcia imprezy dokonała Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój” Pani Iwona Sałek wraz z Wójtem Gminy Tczów, Panem Arkadiuszem Baranem. Dalszą część poprowadziły pracujące w biurze LGD Panie – Agnieszka Strzelecka i Justyna Nowicka.
Festiwal Produktów Regionalnych swą obecnością uświetnili między innymi władze samorządów gminnych, reprezentanci współpracujących ze Stowarzyszeniem Lokalnych Grup Działania, członkowie Stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój” oraz lokalna społeczność. Dość liczną grupę uczestników stanowili członkowie Kół Gospodyń Wiejskich reprezentujących gminy objęte Lokalną Strategią Rozwoju tj.
Koło Gospodyń Wiejskich w Bielanach "Bielanianki", gmina Ciepielów
Koło Gospodyń Wiejskich "GOZDOWIANKI", gmina Gózd
Koło Gospodyń Wiejskich w Jastrzębi „Jastrzębianie”, gmina Jastrzębia
Koło Gospodyń Wiejskich Groszowice GROSZKI, gmina Jedlnia-Letnisko
Koło Gospodyń Wiejskich w Wólce Gonciarskiej ,,Wólczanki znad Iłżanki", gmina Kazanów
Koło Gospodyń Wiejskich "Dworzanki" w Suskowoli, gmina Pionki
Koło Gospodyń Wiejskich w Policznie "Łączymy Pokolenia", gmina Policzna
Koło Gospodyń Wiejskich w Grabowie nad Wisłą, gmina Przyłęk
Koło Gospodyń Wiejskich „Kukułki” w Bartodziejach, gmina Tczów
Koło Gospodyń Wiejskich „Piątkowy Stok” w Pałkach, gmina Zwoleń
Koło Gospodyń Wiejskich WBW Aktywne Kobiety z gminy Tczów.
Festiwal cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy licznie przybyli, aby wspólnie świętować bogactwo produktów regionalnych oraz tradycyjne potrawy. W ramach wydarzenia, 11 Kół Gospodyń Wiejskich rywalizowało w dwóch konkursach: "Stoisko miłe dla oczu" oraz "Regionalna potrawa wigilijna". Prezentacje były nie tylko smaczne, ale także estetyczne, co dowodziło wielkiego zaangażowania uczestników. Nad prawidłowym przebiegiem tych konkursów czuwała komisja konkursowa w składzie:
- Pani Bożena Mistygacz – Przewodnicząca komisji - szefowa KGW Rudki, pomysłodawczyni wielu inicjatyw i projektów,
- Pani Iwona Bieńkowska – Prezes LGD Natura i Kultura, naszego Partnera w projekcie „Kultura lokalnie. Przestrzeń inspiracji”,
- Pan Grzegorz Stawarz – Sekretarz Zarządu Stowarzyszenia.
Komisja miała bardzo trudne zadanie, gdyż stoiska zachwycały różnorodnością i oryginalnością prezentowanych produktów i dekoracji. Po długich i burzliwych naradach Komisja wyłoniła zwycięzców:
W konkursie „Stoisko miłe dla oczu”:
I miejsce: KGW WBW "Aktywne Kobiety", gmina Tczów
II miejsce: KGW "Łączymy Pokolenia", gmina Policzna
III miejsce: KGW z Grabowa nad Wisłą, gmina Przyłęk
W konkursie „Regionalna potrawa wigilijna” zwycięzcą zostało KGW "Piątkowy Stok" z Pałek w gminie Zwoleń za Kwaśnik wigilijny.
Pozostałe KGW zostały wyróżnione za wyjątkowe zaangażowanie i kreatywność w prezentacji swoich produktów. Po rozstrzygnięciu konkursów i wręczeniu nagród przybyli goście i mieszkańcy przystąpili do degustacji tradycyjnych potraw, a następnie do wspólnej zabawy przy dźwiękach niezawodnej Kapeli Stąporkowskiej.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu X Festiwalu Produktów Regionalnych. Szczególne słowa uznania kierujemy do Pana Wójta Gminy Tczów za wsparcie w organizacji wydarzenia oraz dla Pani Iwony Zyglińskiej – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tczowie za udostępnienie hali sportowo-widowiskowej, co znacząco przyczyniło się do sprawnej realizacji Festiwalu. Dzięki Państwa zaangażowaniu, udało nam się stworzyć wyjątkową atmosferę, sprzyjającą wymianie doświadczeń i promocji naszych lokalnych fenomenów kulinarnych.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zachęcamy do śledzenia kolejnych wydarzeń, które planujemy zorganizować, aby kontynuować promocję i zachowanie bogactwa naszego regionu.
Dziękujemy raz jeszcze za udział i wsparcie!
Wydarzenie było współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji projektu współpracy „Kultura lokalnie. Przestrzeń inspiracji”, akronim KULT, w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.